Budúcnosť misie NATO v Afganistane je otázna, ministri obrany chcú využiť prítomnosť vojakov

402959_belgium_nato_25445 c245612c2aea4f94807fe840b636b222 676x450.jpg

BRUSEL 14. februára (WebNoviny.sk) – Ministri obrany členských štátov NATO diskutujú vo štvrtok v Bruseli o budúcnosti operácie aliancie v Afganistane, ako aj o tom, ako čo najlepšie využiť jej vojenskú prítomnosť na podporu politických rokovaní zameraných na ukončenie dlhoročného krvavého konfliktu.

Americký prezident Donald Trump, frustrovaný z najdlhšej vojny USA v novodobej histórii, chce z Afganistanu stiahnuť americké jednotky, čo vyvoláva otázky okolo pokračovania výcvikovej misie NATO.

V Afganistane sa nachádza približne 14-tisíc amerických vojakov, pričom niečo vyše polovica z nich slúži v rámci NATO, zvyšok podniká protiteroristické a bojové akcie.

Pokiaľ by sa americkí vojaci z operácie NATO stiahli, niektorí spojenci, ako napríklad Nemecko, by už nemohli pokračovať vo svojej činnosti, keďže sa spoliehajú na podporu Američanov zo vzduchu.

Viac k témam: Afganistan, minister obrany, NATO, USA, vojaci v Afganistane
Zdroj: Webnoviny.sk – Budúcnosť misie NATO v Afganistane je otázna, ministri obrany chcú využiť prítomnosť vojakov © SITA Všetky práva vyhradené.

14. februára 2019