Brusel sa pripravuje na situáciu, ak by Trump uvalil clá na dovoz áut a automobilových dielov

380331_thinkstockphotos 487668862 676x451.jpg

BRUSEL 19. júla (WebNoviny.sk) – Európska únia už pripravuje odvetné opatrenia voči USA, ak americký prezident Donald Trump uvalí clá na dovoz áut a dielcov pre automobily.

Eurokomisárka pre obchod Cecilia Malmströmová vo štvrtok uviedla, že 28-členný blok by bol nútený prijať ďalšie „kompenzačné opatrenia“, ak americký prezident vystupňuje napätie v obchode cez clá na autá.

Odporúčame:
Aktualizované: Európska únia chce predísť nadmernému dovozu ocele z USA, prijala predbežné opatrenia

„Ak USA uvalia clá na autá, bude to veľmi nešťastné“, konštatovala eurokomisárka. Dodala pritom, že EÚ tiež pripravuje „zoznam kompenzačných opatrení“.

„A to sme jasne dali najavo našim americkým partnerom,“ vyhlásila. Malmströmová a predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker navštívia amerického prezidenta budúci týždeň.

Odporúčame:
USA podali sťažnosť voči Číne, EÚ, Kanade, Mexiku a Turecku, odvetné opatrenia porušujú pravidlá WTO

Takmer 98 percent áut a nákladných vozidiel, ktorých by sa dotkli americké clá, sa dovážajú z krajín EÚ, Kanady, Japonska, Mexika a Južnej Kórey.

Ak by všetky tieto štáty odpovedali 25-percentnými clami na dovoz amerických áut, podľa odhadu prezidenta Petersonovsho inštitútu pre medzinárodnú ekonomiku Adama Posena by to viedlo k strate do 1,2 mil. pracovných miest v USA.

Viac k témam: autá, clá USA, Donald Trump, Európska únia, USA
Zdroj: Webnoviny.sk – Brusel sa pripravuje na situáciu, ak by Trump uvalil clá na dovoz áut a automobilových dielov © SITA Všetky práva vyhradené.

19. júla 2018