Britskí farmári sa chcú vyhnúť brexitu bez dohody, pre potravinárstvo môže mať katastrofálny vplyv

395998_brexit 676x455.jpg

LONDÝN 10. januára (WebNoviny.sk) – Odborové organizácie britských farmárov vyzývajú poslancov, aby predišli možnosti, že Británia odíde z Európskej únie bez dohody.

Farmári argumentujú, že takýto odchod by mohol mať katastrofálny vplyv na britský sektor potravinárstva a poľnohospodárstva. Štyri odborové organizácie zverejnili list britským poslancom vo štvrtok, čiže len niekoľko dní pred tým, ako zákonodarcovia budú hlasovať, či akceptujú dohodu o podmienkach brexitu z dielne premiérky Theresy Mayovej.

Odborové organizácie sa obávajú, že britská vláda by mohla jednostranne znížiť clá, aby udržala pod kontrolou rast cien potravín, „čo by viedlo k otvoreniu trhu Veľkej Británie pre dovoz potravín produkovaných na základe nižších štandardov ako potraviny vyrábané britskými farmármi“.

V liste odborárov sa konštatuje, že „existuje veľmi reálne riziko, že neriadený brexit povedie k okamžitej závislosti na dovoze, pričom mnohé britské farmy budú zápasiť o prežitie“.

Viac k témam: brexit, poľnohospodárstvo, potravinársky priemysel
Zdroj: Webnoviny.sk – Britskí farmári sa chcú vyhnúť brexitu bez dohody, pre potravinárstvo môže mať katastrofálny vplyv © SITA Všetky práva vyhradené.

10. januára 2019