Britská Labouristická strana chce nové referendum o brexite

404157_jeremy corbyn 676x448.jpg

LONDÝN 25. februára (WebNoviny.sk) – Britská Labouristická strana sa bude zasadzovať za nové referendum o vystúpení Veľkej Británie z Európskej únie. S odvolaním sa na zdroje z tejto najsilnejšej britskej opozičnej strany o tom informovala agentúra AP.

Podľa týchto informácií predseda labouristov Jeremy Corbyn v pondelok oznámi, že jeho strana „pripraví alebo podporí uznesenie za vyhlásenie referenda na zabránenie ničivému toryovskému (týkajúcemu sa vládnucej Konzervatívnej strany – pozn. SITA) brexitu, ktorý chcú našej krajine nanúniť“.

Vyjednaná zmluva o brexite

Veľká Británia má z EÚ vystúpiť 29. marca, okolo brexitu sú však stále väčšie pochybnosti, keďže krajina naň nie je pripravená.

Zmluvu o brexite, ktorú vyjednala vláda britskej premiérky Theresy Mayovej s predstaviteľmi EÚ, odmietol britský parlament, a únia odmieta rokovať o novej zmluve. Navyše Británia stále nevie povedať, čo by v takejto teoretickej novej dohode malo byť inak. Dolná snemovňa britského parlamentu má o novom vývoji vo veci brexitu rokovať znova tento týždeň v stredu.

Pripojenie sa labouristov k iniciatíve na vypísanie nového referenda o brexite môže situáciu vo Veľkej Británii zásadne zmeniť. Doteraz strana nové referendum pripúšťala len ako poslednú možnosť v situácii, ak sa jej nepodarí presvedčiť Mayovú o nevyhnutnosti niektorých zmien v dohode o brexite s EÚ alebo docieliť nové voľby.

Mayová nechce druhé referendum

Najväčšou odporkyňou nového referenda o brexite je práve Mayová, a to aj napriek tomu, že jasná väčšina občanov Británie je už dlhé mesiace proti vystúpeniu z EÚ. Podľa zatiaľ posledného, januárového prieskumu renomovanej agentúry YouGov, je za vystúpenie krajiny z EÚ už len 38, zatiaľ čo za zotrvanie v únii až 48 percent opýtaných.

Mayová však argumentuje tým, že britskí voliči sa už raz k tejto problematike vyjadrili, a je neprípustné pýtať sa ich na to isté aj druhýkrát.

Zástancovia nového referenda, vrátane napríklad stále populárneho britského expremiéra Tonyho Blaira, naopak argumentujú tým, že britskí voliči boli v čase referenda v júni 2016 podvedení nepravdivými údajmi zo strany zástancov brexitu, a teraz, keď už vedia, aké všetky nepriaznivé dôsledky by na krajinu malo vystúpenie z EÚ, by sa mali mať právo k tejto otázke vyjadriť opäť.

Viac k témam: brexit, Európska únia, Labouristická strana, referendum
Zdroj: Webnoviny.sk – Britská Labouristická strana chce nové referendum o brexite © SITA Všetky práva vyhradené.

25. februára 2019