Británia bude ďalej platiť do niektorých fondov EÚ

Britský minister financií Philip Hammond chce rozptýliť obavy šíriace sa medzi farmármi a vedcami z toho, čo vlastne nahradí milióny eur, ktoré v súčasnosti dostávajú od EÚ. LONDÝN 13. augusta (WebNoviny.sk) – Britská vláda v sobotu prisľúbila, že bude až do roku 2020 finančne prispievať na projekty v poľnohospodárstve, infraštruktúre a vede, platené z fondov Európskej únie – a to dokonca aj v prípade, že krajina vystúpi z únie ešte pred uvedeným rokom. Informovala o tom tlačová agentúra.

Britský minister financií Philip Hammond chce rozptýliť obavy šíriace sa medzi farmármi a vedcami z toho, čo vlastne nahradí milióny eur, ktoré v súčasnosti dostávajú od EÚ. Niektorí vedci v Británii tvrdia, že neistota už nepriaznivo postihuje ich schopnosť púšťať sa do dlhodobých výskumných projektov, ktoré trvajú mnoho rokov.

VŠETKO O BREXITE

Hammond vyhlásil, že organizácie „žiadajú zabezpečenie toku financií, ktoré budú dostávať“. Podľa Hammonda prísľub pomôže zachovať „stabilitu a istotu“. Minister tiež oznámil, že toto zabezpečenie financovania bude stáť daňových poplatníkov približne 4,5 miliardy libier (5,23 miliardy eur) ročne.

Británia v júnovom referende hlasovala za odchod z 28-člennej EÚ, ale brexit sa zrejme uskutoční až o niekoľko rokov. Konzervatívna vláda tvrdí, že formálny dvojročný proces rokovaní o odchode z únie nespustí do konca tohto roka. Organizácia vedcov Kráľovská spoločnosť (Royal Society) privítala dnešné oznámenie vlády, ale dodala, že sa malo týkať dlhšieho obdobia, aby nastala väčšia stabilita.

Prezident Kráľovskej spoločnosti, biológ Venki Ramakrishnan, uviedol, že už počul „niekoľko neoficiálnych správ o vedcoch, ktorí nie sú ochotní spolupracovať s určitými britskými partnermi, lebo nemajú istotu, že budú môcť zostať počas celého trvania grantu“.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

13. augusta 2016