Brexit najviac postihne 15 starých krajín Európskej únie

Zo strednodobého hľadiska, čiže v horizonte troch až piatich rokov, brexit utlmí ekonomiky všetkých členských krajín EÚ, konštatuje mníchovský inštitút Ifo.BRATISLAVA 8. augusta (WebNoviny.sk) – Odchod Veľkej Británie z Európskej únie z ekonomického hľadiska najviac poškodí samotnú Britániu, hoci iné krajiny Európskej únie, predovšetkým Írsko, budú tiež negatívne ovplyvnené. Takmer vôbec sa brexit nedotkne severnej Ameriky, Blízkeho východu a Spoločenstva nezávislých štátov.

Vyplýva to z prieskumu mníchovského inštitútu Ifo, v rámci ktorého oslovil 762 expertov zo 112 krajín v období od 1. do 27. júla. Inštitút o tom informoval v pondelok na svojej internetovej stránke.

VŠETKO O BREXITE

Podľa expertov najsilnejší negatívny vplyv z krátkodobého hľadiska bude mať brexit na 15 starých členských krajín Európskej únie. Zo strednodobého hľadiska, čiže v horizonte troch až piatich rokov, brexit utlmí ekonomiky všetkých členských krajín EÚ, konštatuje Ifo. Štáty britského Spoločenstva národov (Commonwealth) okrem Británie budú čeliť mierne negatívnym vplyvom aj z krátkodobého aj zo strednodobého hľadiska.

Pokiaľ ide o väčšinu priemyselných krajín a nových trhových ekonomík, neexistujú významné rozdiely a očakáva sa mierne negatívny vplyv brexitu z krátkodobého aj z dlhodobého hľadiska. V prípade rozvojových krajín je nálada negatívnejšia pri vplyvoch v najbližších troch až piatich rokoch ako v prípade vplyvov v tomto roku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

8. augusta 2016