Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata

350259_amazonsky prales 640x420.jpg

BRAZÍLIA 24. augusta (WebNoviny.sk) – Brazílska vláda zrušila rozľahlú prírodnú rezerváciu v Amazonskom pralese, aby tam umožnila ťažiť zlato. Oblasť s rozlohou 46-tisíc kilometrov štvorcových sa rozprestiera v štátoch Amapá a Pará a podľa predpokladov je bohatá na zlato a minerály. Vláda uviedla, že deväť prírodných oblastí a území pôvodných obyvateľov v rámci nej ostane zákonom chránených. Aktivisti však plány vlády kritizujú.

Odporúčame:
Brazílske ministerstvo chce zmenšiť chránený Amazonský prales, územie sa má využívať na ťažbu

Ministerstvo pre baníctvo a energetiku v stanovisku uviedlo, že „cieľom týchto opatrení je pritiahnuť nové investície, získať bohatstvo pre krajinu, zaistiť zamestnanosť a príjem pre spoločnosť, čo je vždy založené na zásadách udržateľnosti“. Opozícia naopak kroky vlády odmietla ako „najväčší útok na Amazonský prales za posledných 50 rokov“.

Odporúčame:
Zem stráca hektáre lesov, odlesňovanie je globálny problém

Zrušená chránená oblasť je väčšia ako Dánsko, pričom asi v 30 percentách z nej bude povolená ťažba, uvádza spravodajská stanica BBC.

Viac k témam: Amazonský prales, Brazília, ťažba
Zdroj: Webnoviny.sk – Brazílska vláda zrušila ochranu časti Amazonského pralesa, cennú oblasť zničí ťažba zlata © SITA Všetky práva vyhradené.

24. augusta 2017