Bratislavské letisko odôvodnilo uzavretie vedľajšej dráhy, ktoré potrvá viac ako tri mesiace

401778_mg_9247 676x451.jpg

BRATISLAVA 4. februára (WebNoviny.sk) – Letisko M. R. Štefánika v Bratislave bude počas nasledujúcich vyše troch mesiacov používať iba hlavnú vzletovú dráhu 13-31.

Najdlhšia uzávierka vedľajšie dráhy

„Vedľajšia vzletová dráha 04-22 bude v období od 15. februára až do 1. júna uzatvorená z dôvodu inštalácie novej svetelnej približovacej sústavy a v užívaní bude len hlavná dráha. Ide o najdlhšie uzatvorenie vedľajšej dráhy za posledné desiatky rokov,“ informovala v pondelok hovorkyňa bratislavského letiska Veronika Ševčíková.

„Rekonštrukcia svetelnej približovacej sústavy na dráhe 04-22 je vynútenou investíciou z dôvodu výstavby diaľnice D4 v okolí letiska,“ vysvetlila Ševčíková.

Zvýšený počet preletov

Z toho dôvodu letisko upozorňuje obyvateľov vybraných mestských častí hlavného mesta a obcí v okolí na zvýšený počet preletov lietadiel nad ich obydliami, čo môže spôsobiť zvýšenú hladinu hluku.

Letisko sa ospravedlňuje obyvateľom bratislavských mestských častí Rača a Vajnory a tiež obcí Most pri Bratislave, Miloslavov, Malinovo, Zálesie a iných, za výskyt zvýšeného leteckého hluku v ich okolí od polovice februára do začiatku júna. V prevádzke bude vtedy len hlavná dráha 13-31 so vzletmi a pristátiami nad týmito oblasťami.

Vykonávať sa budú aj búracie práce

„Vedľajšia dráha 04-22 so vzletmi a pristátiami nad oblasťami Ivanka pri Dunaji či Bratislava – Ružinov (Vrakuňa, Podunajské Biskupice) bude v období od 15. februára do 1. júna pre prevádzku úplne uzatvorená, a tak obyvatelia týchto častí prelety lietadiel nad svojimi bytmi a domami nezaznamenajú,“ uviedla Ševčíková.

Na dráhe RWY 04-22 sa budú v rámci inštalácie novej svetelnej sústavy vykonávať búracie práce vrátane demontáže technológií, stavať šachty a základy pod návestidlá, klásť káble, montovať stožiare a nové návestidlá. Do prevádzky bude dráha uvedená od 1. júna.

Viac k témam: Letisko M. R. Štefánika – Airport Bratislava
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavské letisko odôvodnilo uzavretie vedľajšej dráhy, ktoré potrvá viac ako tri mesiace © SITA Všetky práva vyhradené.

4. februára 2019