Bratislavské hotely dostali vaječnú zmes s nebezpečným fipronilom

349667_vajcia_ilustraa na foto 640x420.jpg

BRATISLAVA 17. augusta (WebNoviny.sk) – Produkty z holandských vajec, ktoré obsahovali nelegálny pesticíd fipronil, našli v štyroch bratislavských hoteloch. Išlo o 675 balení pasterizovanej vaječnej zmesi v práškovej forme.

Odporúčame:
Kontaminované vajíčka sa rozšírili do viacerých európskych krajín, našli ich aj v Číne a v Hongkongu

„Vajcia boli vyrobené v Holandsku, spracované boli v Nemecku a cez Rakúsko sa dostali do luxusných hotelov v Bratislave. Vo vaječnej zmesi bol päťnásobne prekročený povolený limit pesticídu,“ povedala na tlačovej besede ministerka pôdohospodárstva a rozvoja vidieka Gabriela Matečná. Spotrebiteľov opätovne vyzvala, aby nakupovali nielen vajcia ale aj iné výrobky od slovenských producentov. Pripomenula, že ľudia majú právo pýtať sa v reštauráciách, odkiaľ potraviny pochádzajú.

Ohrozené sú aj ďalšie regióny

Riaditeľ Štátnej veterinárnej a potravinovej správy Jozef Bíreš informoval, že tieto produkty sa na Slovensko dovážali od 25. júla do 11. augusta. Spolu bolo dovezených 675 balení, pričom obsah jedného balenia je jeden kilogram. „Robíme intenzívne kontroly a predpokladáme, že podobné výrobky nájdeme aj v ďalších regiónoch Slovenska,“ povedal Bíreš.

Odporúčame:
Aktualizované: Vajcia kontaminované pesticídom našli už aj na Slovensku

Úrad verejného zdravotníctva dostal v stredu 16. augusta cez rýchly výstražný systém z Rakúska varovné oznámenie o nelegálnom pesticíde fipronil vo vajíčkach. „Regionálny úrad verejného zdravotníctva so sídlom v Bratislave konal okamžite, ešte včera ako aj v priebehu dnešného dňa v príslušných hoteloch vykonal kontrolu, náležité šetrenie a pozastavenie výrobkov,“ informoval vo štvrtok hlavný hygienik SR Ján Mikas.

Kontrolovanie produktov

V najbližších dňoch budú orgány verejného zdravotníctva ďalej vykonávať potrebné šetrenia v súvislosti s inkriminovanými produktmi.

Odporúčame:
Holandsko o problémových vajciach vedelo už v novembri, tvrdí belgický minister

Vajcia s rezíduami pesticídu fipronil pochádzajú z holandských fariem. Kontaminované vajcia sa už objavili v najmenej 16 európskych štátoch a v Hongkongu. Európska komisia pripravuje na september mimoriadny summit venovaný tejto téme. Pre dospelých by konzumácia menšieho množstva takýchto vajec nemala predstavovať zdravotný problém, u detí je však zdravotné riziko výrazne vyššie. Pri konzumácii väčšieho množstva hrozia poruchy funkcie pečene, obličiek, či štítnej žľazy, minimálne však nevoľnosti a závrate.

Viac k témam: fipronil, Regionálny úrad verejného zdravotníctva (RÚVZ), ÚVZ Úrad verejného zdravotníctva SR
Zdroj: Webnoviny.sk – Bratislavské hotely dostali vaječnú zmes s nebezpečným fipronilom © SITA Všetky práva vyhradené.

17. augusta 2017