• Ekonomický denník
  • Berlusconiho pri hlasovaní konfrontovala polonahá aktivistka, vyskočila na stôl vo velebnej miestnosti

Berlusconiho pri hlasovaní konfrontovala polonahá aktivistka, vyskočila na stôl vo velebnej miestnosti

369065_italy_elections_98795 3227a9f67fde4a97aae32367d960974c 676x490.jpg

RÍM 4. marca (WebNoviny.sk) – Bývalého talianskeho premiéra Silvia Berlusconiho konfrontovala pri dnešných parlamentných voľbách polonahá aktivistka. Žena patriaca k hnutiu Femen, ktorá mala na hrudi napísane „Berlusconi, skončil si“, vyskočila na stôl v jednej z volebných miestností v Miláne v momente, keď sa politik pokúšal odovzdať svoj hlas. Jej počínanie v miestnosti vyvolalo chaos a zatiaľ, čo sa prítomní fotografi snažili nájsť vhodné miesto na správny záber, politika vyviedli z miestnosti. Podľa viacerých správ aktivistky Femenu narušili Berlusconiho hlasovanie aj vo voľbách v roku 2013.

Odporúčame:
Taliani si volia parlament, favoritom je populistické Hnutie piatich hviezd

Talianske ministerstvo vnútra na obed informovalo, že účasť na voľbách dosiahla 19,3 percenta. Voľby však vo viacerých mestách sprevádzajú komplikácie. Problémy hlásia z Palerma, Manotvy a dvoch menších miest v provincii Alessandria, kam poslali zlé hlasovacie lístky. Podľa tlačovej agentúry ANSA preto museli v týchto mestách hlasovanie pozastaviť. V Palerme úrady v dôsledku zlých lístkov otvorili volebné miestnosti neskôr.

Dnešné voľby sú prvým hlasovaním, ktoré sa uskutoční na základe novoprijatého volebného zákona zvaného Rosatellum. Ten zavádza doteraz neoverený hybridný volebný systém – 36 percent kresiel v každej komore parlamentu dostanú poslanci na základe systému relatívnej väčšiny a 64 percent kresiel sa rozdelí podľa pomerného volebného systému. Nová legislatíva sa odzrkadlila aj na hlasovacích lístkoch, s ktorými ale viacerí voliči nesúhlasia. Podľa nich sú príliš komplikované a nedá sa im porozumieť.

Svoj hlas vo voľbách, ktoré sa začali o 7:00, môže odovzdať vyše 46 miliónov Talianov vrátane tých, čo žijú v zahraničí. Volebné miestnosti budú otvorené do 23:00

Viac k témam: femen, parlamentné voľby, Silvio Berlusconi, Taliansko
Zdroj: Webnoviny.sk – Berlusconiho pri hlasovaní konfrontovala polonahá aktivistka, vyskočila na stôl vo velebnej miestnosti © SITA Všetky práva vyhradené.

4. marca 2018