Americký priemysel pre pokles produkcie áut oslabil, obavy sú aj z obchodnej vojny s Čínou

403154_gettyimages 119808825 676x470.jpg

WASHINGTON 15. februára (WebNoviny.sk) – Americká priemyselná produkcia v januári celkovo oslabila o 0,6 percenta, predovšetkým v dôsledku poklesu produkcie áut a automobilových dielcov o 8,8 percenta.

Informoval o tom v piatok americký Federálny rezervný systém (Fed), ktorý uviedol, že spracovateľský priemysel sa minulý mesiac zmenšil o 0,9 percenta. Medziročne produkcia spracovateľského priemyslu USA stúpla o iba o 2,9 percenta.

Výrobcov v spracovateľskom priemysle minulý mesiac poškodilo čiastočné zastavenie financovania federálnej vlády, čiže takzvaný shutdown, a tiež pretrvávajúci tlak v oblasti nákladov vyplývajúci z ciel, ktoré prezident Donald Trump uvalil voči Číne.

„Spracovateľský priemysel je pod reálnym tlakom pre spomalenie v Číne a pre obchodnú vojnu a očakávame, že v prvej polovici tohto roka bude výroba klesať,“ povedal Ian Shepherdson, hlavný ekonóm Pantheon Macroeconomics.

Viac k témam: automobilky, FED americký Federálny rezervný systém, government shutdown, obchodná vojna, priemyselná výroba
Zdroj: Webnoviny.sk – Americký priemysel pre pokles produkcie áut oslabil, obavy sú aj z obchodnej vojny s Čínou © SITA Všetky práva vyhradené.

15. februára 2019