Američania podnikajú nálety na Taliban v provincii Helman

Taliban sa už niekoľko mesiacov snaží získať pod svoju kontrolu provinciu Helmand.KÁBUL 1. februára (WebNoviny.sk) – Spojené štáty sa zapojili sériou náletov do prudkých bojov v juhoafganskej provincii Helmand, ktorú sa už niekoľko mesiacov snaží získať pod svoju kontrolu radikálne islamistické hnutie Taliban. Hovorca síl USA a NATO v Afganistane Charles Cleveland informoval v stredu o „približne 15 leteckých útokoch v priebehu 48 hodín“.

Časti Helmandu, ktoré v súčasnosti ovláda Taliban, môžu tvoriť až 80 percent rozlohy tejto provincie. Pred dvoma dňami začali bojovníci tohto hnutia mohutný útok na centrum okresu Sangín, pričom okrem iného vykopali tunel pod jedným z armádnych stanovíšť a odpálili v ňom bombu.

Hovorca 215. zboru afganskej armády Mohammad Rasúl Zazaj informoval, že popri uvedených bojoch sa odohralo ďalších osem samovražedných útokov. Hovorcovia provinčného guvernéra a polície, ktorí sú známi zľahčovaním bezpečnostnej situácie, hlásili troch usmrtených vojakov a policajtov, nemenovaný kmeňový staršina zo Sangínu však počet mŕtvych odhadol na 64. Vysoké straty podľa neho utrpel aj Taliban.

Aktuálny stav bojov v Helmande je nejasný, americké i afganské sily však tvrdia, že sa podarilo poraziť bojovníkov Talibanu, ktorí predtým obsadili mnohé stanovištia a dôležité budovy. Kmeňový predstaviteľ zo Sangínu na druhej strane tvrdí, že tamojšie vládne budovy sú stále v rukách Talibanu.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

1. februára 2017