Američan aj vo veku 93 rokov túži po účasti na olympiáde

V americkej stolnotenisovej kvalifikácii sa predstaví aj 93-ročný Bill Guilfoil.NEW YORK 12. januára (WebNoviny.sk) – Deväťdesiatriročný Američan chce byť najstarším účastníkom olympijských hier 2016 v brazílskom Riu de Janeiro. Bill Guilfoil sa na budúci mesiac plánuje predstaviť na turnaji olympijskej stolnotenisovej kvalifikácie USA. Na zaujímavosť upozornil web insidethegames.biz.

Napriek pokročilému veku si trúfa postaviť sa zoči-voči najlepším krajanom a zmerať si s nimi sily v severokarolínskom Greensboro (4. – 6. 2.). Rodák z Kansasu sa venuje stolnému tenisu už 80 rokov a o podobný kúsok sa pokúšal už pred štyrmi rokmi. V snahe dostať sa do americkej reprezentácie na OH 2012 v Londýne ho zastavila prehra už v 1. eliminačnom kole kvalifikácie. „Počínal som si celkom dobre aj vzhľadom na to, že som mal raketu za 45 dolárov, kým moji súperi drahší výstroj. Tento rok však budem viac trénovať. Je to vzrušujúce,“ uviedol Guilfoil pre KMBC News.

Najstarším olympionikom v doterajšej histórii je Švéd Oscar Swahn, ktorý vo veku 72 rokov a 281 dní súťažil v športovej streľbe na OH 1920 v belgických Antverpách. Kvalifikoval sa aj do Paríža 1924, ale v olympijských pretekoch sa nepredstavil pre chorobu. Swahn je zároveň aj najstarším olympijským víťazom, keď získal zlato na OH 1912 vo švédskom Štokholme.

Najvyšší vek z účastníkov londýnskych hier pred štyrmi rokmi mal japonský reprezentant v jazdectve – 71-ročný Hiroši Hokecu, ktorý sa v historickom poradí zaradil na 3. priečku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

12. januára 2016