Alston a Siemens chceli spoločne konkurovať čínskej firme, Brusel ich snahu o zlúčenie zamietol

402017_europe_rail_merger_94315 d13d5ab5d22343d39ad38b3f08a9b249 676x451.jpg

PARÍŽ 6. februára (WebNoviny.sk) – Európska komisia zamietla plánované zlúčenie vlakových divízii francúzskej spoločnosti Alstom a nemeckého koncernu Siemens.

Európsky železničný gigant

Informoval o tom v stredu francúzsky minister financií Bruno Le Maire. Rozhodnutie regulačných úradov v Bruseli označil za „ekonomickú chybu“.

Zlúčením by vznikol európsky železničný gigant schopný konkurovať čínskej firme CRRC, povedal minister pre televíznu stanicu France 2. Ako dodal, rozhodnutie komisie „poslúži čínskym ekonomickým záujmom“.

Aktivity Siemensu a Alstomu zahrňujú výrobu francúzskych vysokorýchlostných vlakov TGV a nemeckých vysokorýchlostných vlakov ICE.

Plán podporil Paríž aj Berlín

Na zlúčení svojej divízie výroby vlakov s francúzskou konkurenčnou spoločnosťou Alstom sa Siemens dohodol vlani v septembri. Krok sa považuje za snahu európskych spoločností čeliť ostrejšej konkurencii zo strany čínskeho gigantu CRRC Corp., ktorý tiež vyrába vlaky a dosahuje tržby v sume zhruba 36 mld. USD ročne.

Vlády v Paríži a Berlíne plán podporili, Brusel však vyjadril obavy z ohrozenia hospodárskej súťaže v Európe. V snahe získať súhlas s plánovaným zlúčením divízií Alstom aj Siemens ešte minulý týždeň komisii ponúkli nové ústupky.

(1 EUR = 1,1423 USD)

Viac k témam: EK Európska komisia, Siemens
Zdroj: Webnoviny.sk – Alston a Siemens chceli spoločne konkurovať čínskej firme, Brusel ich snahu o zlúčenie zamietol © SITA Všetky práva vyhradené.

6. februára 2019