Aktualizované: Toto nie je reality šou a s Ficom som skončil, reaguje prezident Kiska na jeho výzvu

375368_andrej kiska 676x451.jpg

aktualizované 26. februára, 17:30

BRATISLAVA 26. februára (WebNoviny.sk) – Prezident Andrej Kiska s poslancom NR SR Robertom Ficom (Smer-SD) skončil. Uvádza sa to v stanovisku prezidenta po tom, čo ho v utorok Fico obvinil, že Kiska klame a podvádzal pri volebnej kampani v roku 2014. Zároveň ho Fico vyzval na televízny duel venovaný financovaniu kampane.

Pripravený na verejnú diskusiu

„Toto nie je reality šou, ale ide tu o vydieranie prezidenta. S pánom poslancom Ficom prezident skončil. Pri snahe pomstiť sa mu ako prezidentovi za to, že ho nevymenuje za predsedu Ústavného súdu SR, prekročil všetky civilizované hranice. Akúkoľvek ďalšiu komunikáciu už budú riešiť iba advokáti a orgány činné v trestnom konaní,“ uviedol v stanovisku hovorca prezidenta Roman Krpelan.

Predseda Smeru-SD Robert Fico je pripravený na verejnú diskusiu s prezidentom Andrejom Kiskom, ktorá by sa týkala kampane z roku 2014 a nákladov vynaložených na vtedajšie prezidentské voľby.

Fico to povedal v utorok na tlačovej besede. „Ak nemá prezident čo skrývať, mal by do tejto diskusie priniesť všetky daňové dokumenty,“ povedal Fico.

Na kampaň zrejme minul viac

Podľa neho však prezident v oblasti nákladov na prezidentskú kampaň z roku 2014 zavádza, čo dokazuje listina, ktorú v apríli 2014 predložil ministerstvu financií. Podľa nej na kampaň minul 250 000 eur. Neskôr si však vypýtal vratku DPH v hodnote 150 000 eur, preto podľa Fica musel na kampaň minúť viac.

„Voľby v roku 2014 neboli férové,“ skonštatoval Fico s tým, že za prekročený limit finančných prostriedkov prezidentova firma KTAG ešte aj pýtala vratky DPH. Tiež pripomenul, že následne v roku 2017, keď vyšla vec najavo, spravila firma prezidenta 17 opravných daňových priznaní za roky 2013 a 2014.

Fico doplnil, že on sám nikoho nesúdi a ani neposiela do väzenia, pretože rešpektuje prezumpciu neviny. Prezident sa však svojimi výrokmi o tom, aký trest mu hrozí, do väzenia posiela sám.

Podľa Roberta Fica prezident Andrej Kiska odmieta spoločný televízny duel, pretože sa zľakol verejnej diskusie o jeho daňových podvodoch. „Zbabelo sa skrýva za ničím nepodložené a účelové trestné oznámenia. Je to verný obraz človeka, ktorého sme päť rokov mali na Slovensku za prezidenta,“ uviedol Fico v stanovisku, ktoré agentúre SITA poskytol hovorca Smeru-SD Ján Mažgút.

Viac k témam: daňová kauza prezidenta Kisku, predseda strany Smer-SD, prezident Slovenskej republiky
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Toto nie je reality šou a s Ficom som skončil, reaguje prezident Kiska na jeho výzvu © SITA Všetky práva vyhradené.

26. februára 2019