Aktualizované: Peter Sagan po triumfe na Paríž-Roubaix bojoval o víťazstvo aj na Amstel Gold Race

369700_italy_cycling_tirreno_adriatico_35312 2a41238d6c1a43f1beefb513c29a12d0 676x451.jpg

aktualizované 15. apríla 17:49

VALKENBURG 15. apríla (WebNoviny.sk) – Dánsky cyklista Michael Valgren z tímu Astana sa stal víťazom 53. ročníka jednorazových pretekov Amstel Gold Race v Holandsku, ktoré sú prvou z trojice prestížnych tzv. ardénskych klasík.

Útok dvojice Valgren – Kreuziger

V záverečnom špurte 263 km dlhej klasiky Valgren zdolal Čecha Romana Kreuzigera (Astana). Po tretie miesto si s minimálnym odstupom došprintoval dvojnásobný víťaz tohto podujatia Talian Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida). Slovák Peter Sagan skončil štvrtý.

Odporúčame:
Video: Fantastický Peter Sagan vyhral prestížnu klasiku Paríž-Roubaix, nazývanú „peklo severu“

Líder tímu Bora-Hansgrohe až do záverečných 2 km bojoval o víťazstvo. Napokon neustrážil útok dvojice Michael Valgren – Roman Kreuziger, neskôr mu ušiel aj Enrico Gasparotto a finišoval na 4. mieste. Sagan pred týždňom ovládol najprestížnejší a zrejme aj najťažší monument Paríž-Roubaix a v závere jarnej sezóny populárnych jednorazoviek opäť ukázal výbornú formu.

Saganov štvrtý štart na Amstel Gold Race

Preteky Amstel Gold Race nepatria do tradičného repertoáru trojnásobného a úradujúceho majstra sveta P. Sagana, objavil sa na nich iba po štvrtý raz a po štvorročnej pauze. Na jedinej holandskej klasike v kalendári WorldTour cyklisti prekonali 263 km na cestách v regióne Limburg medzi Maastrichtom a Valkenburgom.

Odporúčame:
Peter Sagan le Magnifique alebo hrdina Pekla, ospevujú médiá jeho triumf na Paríž-Roubaix

Celkovo na 35 menších, ale prudkých kopčekoch nastúpali 3449 m. Legendárny kopec Cauberg (dĺžka 800 n, priemer 6,5%) pelotón absolvoval trikrát, kedysi sa na jeho vrchole aj finišovalo, ale aktuálne v záverečnom 16 km dlhom okruhu to boli už len dve stúpania – Geulhemmerberg (dĺžka: 1200 m, priemerný sklon 4,6 %) a Bemelerberg (dĺžka: 900 m; priemerný sklon: 4,5 %).

Odporúčame:
Video: Michael Goolaerts zomrel na pretekoch Paríž-Roubaix po zástave srdca (aktualizované)

Podujatie Amstel Gold Race bolo prvým z tria prestížnych tzv. Ardénskych klasík, kde si špecialisti na jednorazové preteky v rozpätí siedmich dní pravidelne merajú sily nielen medzi sebou, ale aj vrchárskou elitou. Ďalšími dvoma sú Valónsky šíp (18. 4.) a Liége-Bastogne-Liége (22. 4.) v susednom Belgicku.

Preteky sa začali v Maastrichte minútou ticha za nedávno zosnulého belgického cyklistu Michaela Goolaertsa (Verandas Willems – Crelan), ktorého zradilo srdce počas pretekov Paríž-Roubaix.

Deväť cyklistov v úniku dňa

V úniku dňa sa už po 15 minútach ocitla deviatka jazdcov: Bram Tankink (LottoNL-Jumbo), Tsgabu Grmay (Trek-Segafredo), Matteo Bono (UAE Team Emirates), Lawson Craddock (EF-Drapac), Oscar Riesebeek (Roompot-Nederlandse Loterij), Eddie Dunbar (Aqua Blue Sport), Marco Tizza (Nippo-Vini Fantini), Willem Smit (Katusha-Alpecin) a Preben van Hecke (Sport Vlaanderen-Baloise). Po 40 km už mali pred pelotónom náskok 7 minút a po ďalších 30 km dokonca k dobru 15:30 min.

V záverečnej stovke kilometrov začal náskok jazdcov v úniku pravidelne klesať aj zásluhou zvýšeného tempa tímu Bora-Hansgrohe. Na méte 64 km pred cieľom bol už len 5-minútový. Neskôr už len šestica vpredu príkladne bojovala, ale jej osud bol vopred určený.

Zo skupiny favoritov 30 km pred cieľom ako prvý zaútočil Španiel Jon Izagirre (Bahrain-Merida). O čosi neskôr ukázal aj Peter Sagan, že nechce byť v závere len do počtu. Napokon sa 26 km pred cieľom podarilo odísť dvojici Enrico Gasparotto (Bahrain-Merida) – Roman Kreuziger (Mitchelton-Scott). Išlo o dvoch víťazov týchto pretekov z nedávnej minulosti, čiže ich nástup nebol náhodný.

V stúpaní na Cauberg 18 km pred páskou sa Gasparotto a Kreuziger dotiahli na vedúcu šesticu. Vpredu bolo teda 8 pretekárov, ale už len s náskokom približne 20 sekúnd pred skupinou 10-15 vrchárov, kde nechýbal Sagan. Pri prejazde cieľovou čiarou, ale ešte 15,5 km pred koncovkou pretekov, zaútočil Greg van Avermet (BMC Racing), nič z toho nevyťažil. V stúpaní na Geulhemmerberg ukázal svoju silu Alejandro Valverde (Movistar), ale Sagana „neodpáral“.

Posledný „berg“ Bemelerberg vrcholil 6,9 km pred cieľom. Tam zaútočil Jakob Fuglsang (Astana), ale favoriti so Saganom ho dostihli. To už bola vpredu silná osmička jazdcov, ktorí si to mali rozdať o celkové víťazstvo, a slovenský cyklista v nej nechýbal. Na méte 2 km pred cieľom trhli ostatných Čech Kreuziger a Dán Michael Valgren, a to už bol rozhodujúci atak. Valgren v záverečnom šprinte nedal šancu Kreuzigerovi, za nimi sa na treťom mieste vyviezol Gasparotto.

Peter Sagan sa na Amstel Gold Race predtým predstavil iba trikrát. Po premiére v roku 2011 (97. miesto) v edícii 2012 bojoval o celkové prvenstvo, ale napokon sa musel skloniť pred Talianom Enricom Gasparottom a Belgičanom Jellem Vanendertom. O rok neskôr skončil až na 36. mieste a odvtedy na tejto holandskej klasike neštartoval až do roku 2018.

Amstel Gold Race 2018

Maastricht – Berg en Terblijt, 263 km

1. Michael Valgren (Dán.) Astana 6:34:25 h, 2. Roman Kreuziger (ČR) Mitchelton-Scott, 3. Enrico Gasparotto (Tal.) Bahrain-Merida – obaja rovnaký čas ako víťaz, 4. Peter Sagan (SR) Bora-Hansgrohe +12 s, 5. Alejandro Valverde (Šp.) Movistar, 6. Tim Wellens (Belg.) Lotto Soudal – obaja +12 s.

 

Viac k témam: Amstel Gold Race, Bora-Hansgrohe, cyklistika, Peter Sagan
Zdroj: Webnoviny.sk – Aktualizované: Peter Sagan po triumfe na Paríž-Roubaix bojoval o víťazstvo aj na Amstel Gold Race © SITA Všetky práva vyhradené.

15. apríla 2018