Aktivisti vinia ministra, že neplní sľuby o využití Mičurina

Občianske združenie Hrad – Slavín v novembri zaslalo ministerstvu školstva ideový projekt, v ktorom navrhli množstvo spôsobov využitia budovy, areálu a bazéna pre ľudí v Bratislave.BRATISLAVA 11. februára (WebNoviny.sk) – Minister školstva Juraj Draxler neplní sľuby, ktoré dal verejnosti o využití areálu Mičurin v Bratislave, tvrdí to Občianske združenie (OZ) Hrad – Slavín.

Ako na štvrtkovej tlačovej konferencii povedala predsedníčka OZ Sabina Barborjak, aktivisti sa v septembri minulého roka stretli s ministrom a dohodli sa, že pre ministerstvo urobia projekt, v ktorom navrhnú riešenia na využívanie tohto areálu. „Uvítal to a povedal, že sa stretneme pri okrúhlom stole,“ doplnila Barborjak s tým, že ministerstvo s nimi v súčasnosti nekomunikuje a ignoruje ich.

Petícia je výzvou na zachovanie areálu pre pôvodný účel

OZ Hrad – Slavín vlani v novembri zaslalo ministerstvu ideový projekt, v ktorom navrhli množstvo spôsobov využitia budovy, areálu a bazéna pre ľudí. „Občiansky dialóg sa však nekoná. Ministerstvo nám nepotvrdilo prijatie projektu a nereagovalo ani na opakovanú výzvu na zorganizovanie diskusie za okrúhlym stolom, ktorú prisľúbilo,“ spomenula Barborjak.

Keď budovu pred vyše pol rokom opustila mládežnícka organizácia Iuventa, minister vyzval občianske združenie na spoluprácu. „Občianske združenie má dnes v ruke petíciu na otvorenie Mičurina pre verejnosť s 1 937 podpismi, ktorú v najbližších dňoch odovzdáme na ministerstvo. Minister sa ňou bude musieť tak či tak zaoberať,“ pripomína Barborjak.

Petícia je výzvou na zachovanie areálu pre pôvodný účel, ktorým je organizovanie školských a záujmových činností pre deti a mládež.

Občianske združenie chce v boji o Mičurin pokračovať

Občianske združenie chce v boji o Mičurin pokračovať. „Nepredpokladáme, že by sa do volieb podarilo urobiť rozhodnutie. Myslíme si, že toto je problém ministerstva, odsúvajú ho a nebudú sa mu venovať. Ministerstvo ho ani nechce riešiť. Projekt je o tom, čo by tam mohlo byť. Sústredili sme sa na zoznam aktivít pre deti a mládež. V minulosti to bolo centrum len pre deti, v projekte sme urobili kultúrne centrum pre všetky vekové kategórie,“ doplnila aktivistka Tamara Leontievová. Aby však mohlo OZ konať, potrebuje súhlas ministerstva školstva, zhrnula Barborjak s tým, že je povinnosťou štátu, aby tu tento areál bol.

Otázka využitia areálu Mičurin, budovy Iuventy a priľahlého pozemku na Búdkovej ulici v Bratislave sa otvorila po tom, ako v polovici mája minulého roka strana SaS upozorňovala na predaj budovy Iuventy. Predaj mal byť podľa strany biznisom s oligarchami. Minister školstva Juraj Draxler následne 27. mája vyhlásil, že budova a areál na Búdkovej ulici sa predávať nebudú a rezort iba hľadá účelné využitie tohto priestoru.

Agentúra SITA požiadala o stanovisko aj ministerstvo školstva.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

11. februára 2016