Akcionári Slovenských elektrární schválili 700-miliónový úver na dostavbu Mochoviec

363268_slovenske elektrarne 676x450.jpg

BRATISLAVA 18. júla (WebNoviny.sk) – Mimoriadne valné zhromaždenie Slovenských elektrární v stredu schválilo hlavné podmienky zmluvy o úvere na financovanie dostavby 3. a 4. bloku jadrovej elektrárne v Mochovciach. Ide o úver v maximálnej výške 700 mil. eur medzi spoločnosťami Slovak Power Holding B.V. a Slovenskými elektrárňami, ktorý minulý týždeň schválil aj vládny kabinet.

Pohľadávky voči elektrárňam

Ako uviedli Slovenské elektrárne, úver im umožní po splnení definovaných podmienok čerpať prostriedky v súlade so schváleným strategickým plánom na roky 2018 až 2022. Aktuálna úverová zmluva je pritom podľa Slovenských elektrární podriadená všetkým existujúcim úverovým zmluvám a potvrdzuje snahu akcionárov dokončiť 3. a 4. blok Mochoviec a uviesť elektráreň do komerčnej prevádzky v čo najkratšom čase.

Odporúčame:
Stavba jadrových elektrární Mochovce mierne pokročila, mali by otestovať všetky kľúčové systémy

Vláda odsúhlasila poskytnutie pôžičky v stredu 11. júla. Samotný materiál boj však utajený. „Samozrejme to má aj nejaké podmienky a my tiež, ako Slovenská republika, evidujeme nejaké pohľadávky voči Slovenským elektrárňam, ktoré ešte nemáme kvantifikované, pretože ešte neprebehli súdne spory o Vodnú elektráreň Gabčíkovo.

Akcionársky úver

Čiže dostaneme sa na úroveň akcionárskeho úveru, čiže ako keby aj Slovenská republika poskytovala akcionársky úver,“ povedal po vtedajšom rokovaní vlády minister hospodárstva Peter Žiga bez ďalších podrobností.

Premiér Peter Pellegrini pritom po minulotýždňovej kontrole v Atómovej elektrárni Mochovce skonštatoval, že rozpočet na dostavbu dvoch mochoveckých jadrových blokov v objeme 5,4 mld. eur by už mal byť zachovaný. Ako dodal, zazmluvnených je už zhruba 4,9 mld. eur a 4,5 mld. eur aj vyplatených.

Odporúčame:
Slovenská spoločnosť získala zákazku v Černobyle, vyvinuli špeciálne kontajnery na jadrový odpad

Slovenské elektrárne produkujú vyše 70 percent z celkovej výroby elektriny na území Slovenska. Prevádzkujú energetické zdroje s inštalovaným výkonom vyše 4 100 megawattov. Vlastnia 31 vodných, dve atómové, dve tepelné a dve solárne elektrárne.

Vlastníkom akcií Slovenských elektrární sú Slovenská republika s podielom 34 % a spoločnosť Slovak Power Holding BV s podielom 66 %. V nej má 50-percentný podiel Energetický a průmyslový holding. Ďalších 50 percent je vo vlastníctve skupiny Enel.

Viac k témam: Slovenské elektrárne
Zdroj: Webnoviny.sk – Akcionári Slovenských elektrární schválili 700-miliónový úver na dostavbu Mochoviec © SITA Všetky práva vyhradené.

18. júla 2018