Ak Západ príde o Turecko, bude si sám na vine, varuje Ankara

Západ príde o Turecko kvôli svojim vlastným chybám, upozorňuje šéf tureckej diplomacie. ANKARA 10. augusta (WebNoviny.sk) – Turecký minister zahraničných vecí Mevlüt Čavušoglu v stredu upozornil, že Západ môže prísť o Turecko kvôli svojim vlastným chybám, nie v súvislosti so vzťahmi Ankary s Ruskom či Čínou. V rozhovore pre agentúru Anadolu Čavušoglu vyhlásil, že ak by došlo k tomu, že Západ stratí Turecko, „vzťahy s Ruskom, Čínou alebo moslimským svetom nie sú na vine“. Západ príde o Turecko kvôli svojim vlastným chybám, upozornil šéf tureckej diplomacie.

POKUS O ŠTÁTNY PREVRAT V TURECKU

Západ podľa neho „robí veľmi závažné chyby, vrátane podpory prevratu“, ktorý sa v Turecku odohral v noci na 16. júla, keď sa časť armády pokúsila zosadiť súčasné turecké vedenie. Prevrat bol však potlačený a nasledovala po ňom vlna represií voči jeho strojcom a ich podporovateľom.
Čavušoglu ďalej vyhlásil, že zámer Turecka spolupracovať s Ruskom v oblasti zbrojárstva nie je krokom proti Severoatlantickej aliancii, ktorej je jeho krajina členom.

Obrazom: Pokus o štátny prevrat v Turecku

Samotná aliancia odmietla komentovať výsledky prelomovej utorkovej návštevy tureckého prezidenta Recepa Tayyipa Erdogana v ruskom Petrohrade. Zdroje NATO však pre ruskú agentúru RIA Novosti uviedli, že aliancia považuje za dôležité, aby komunikačné kanály medzi Moskvou a alianciou zostali otvorené.

Americký magazín Politico na margo zmeny vo vzťahoch medzi Ruskom a Tureckom napísal, že Moskva má záujem na tom, aby Turecko zostalo silným členom NATO. „Koniec koncov, Turecko môže (ruskému prezidentovi Vladimirovi) Putinovi lepšie poslúžiť ako svojhlavý člen NATO než ako ruský satelit,“ uvádza sa v článku.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

10. augusta 2016