Ak chce EÚ vytvárať globálnych hráčov medzi firmami, podľa Merkelovej musí zmeniť pravidlá

394850_merkelova 676x436.jpg

BERLÍN 19. februára (WebNoviny.sk) – Európska únia by mala zvážiť zmeny svojich pravidiel na ochranu hospodárskej súťaže, pokiaľ chce vytvárať firmy, ktoré budú hrať významnú úlohu na globálnej scéne. Vyhlásila to v utorok nemecká kancelárka Angela Merkelová.

Plán priemyselných gigantov

Jej vyjadrenie na konferencii o digitálnej ekonomike v Berlíne prišlo dva týždne potom, čo Európska komisia zablokovala plán priemyselných gigantov Alstom a Siemens na zlúčenie svojich divízií výroby vlakov.

Aktivity nemeckého Siemensu a francúzskeho Alstomu zahŕňajú výrobu francúzskych vysokorýchlostných vlakov TGV a nemeckých vysokorýchlostných vlakov ICE.

Projekt, ktorý mal konkurovať aktivitám čínskej firmy CRRC, mal podporu vlád v Paríži a Berlíne, podľa bruselskej komisie však predstavoval hrozbu pre voľnú súťaž na únijnom trhu.

Ochrana hospodárskej súťaže

Merkelová zmarenú fúziu priamo nekomentovala. Poznamenala však, že postoj EÚ k protimonopolným otázkam „vo mne vyvoláva pochybnosti, či týmto spôsobom vôbec dokážeme vytvárať globálnych hráčov“.

Ak to má byť možné, „Európa musí byť najskôr ochotná zmeniť svoje pravidlá na ochranu hospodárskej súťaže“, dodala kancelárka.

Viac k témam: Európska únia, nemecká kancelárka
Zdroj: Webnoviny.sk – Ak chce EÚ vytvárať globálnych hráčov medzi firmami, podľa Merkelovej musí zmeniť pravidlá © SITA Všetky práva vyhradené.

19. februára 2019