Agentúra Moody’s zlepšila ratingové hodnotenie Ruska, krajina má nižšiu zraniteľnosť voči šokom

372254_thinkstockphotos 854602362 676x451.jpg

BRATISLAVA 10. februára (WebNoviny.sk) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s zvýšila Rusku emisný rating a rating nezabezpečených nadriadených záväzkov na stupeň Baa3 z úrovne Ba1 a rating ďalších krátkodobých záväzkov na Prime-3 z úrovne Not Prime.

Výhľad emisného ratingu agentúra zmenila na stabilný z pozitívneho.

Efektívne riadenie politických inštitúcií

Agentúra konštatovala, že jej nedávne kroky v oblasti hodnotenia úverovej spoľahlivosti Ruska, a to zmena výhľadu na stabilný vo februári 2017 a pridelenie pozitívneho výhľadu v januári 2018, odzrkadľovali efektívny spôsob riadenia zo strany ruských politických inštitúcií, ktoré úspešne obmedzili ekonomický a finančný vplyv paralelných šokov vyplývajúcich z poklesu ceny ropy a uvalenia zahraničných sankcií.

Hlavným dôvodom terajšieho zvýšenia ratingov Ruska na stupeň Baa3 so stabilným výhľadom je to, že agentúra Moody’s dospela k záveru, že zraniteľnosť Ruska voči takýmto šokom sa podstatne zmenšila.

Silný výkon exportu

Vplyv pravdepodobných nových sankcií by sa podľa názoru ratingovej agentúry mohol obmedziť bez podstatného poškodenia úverového profilu krajiny. Postavenie Ruska vo finančnej oblasti vo vzťahu k zahraničiu je podľa agentúry silnejšie ako pred rokom a v niektorých ohľadoch silnejšie ako v roku 2014, keď vonkajšie šoky krajinu postihli.

Devízové rezervy centrálnej banky pokrývajú 80 percent zahraničných záväzkov v porovnaní s pokrývaním 57 percent zahraničných záväzkov v júni 2014,“ uviedla agentúra. Hoci odlev kapitálu sa vlani zvýšil, je to viac ako pokryté prebytkom bežného účtu, ktorý stúpol ma 115 mld. USD, čiže na úroveň 7 percent hrubého domáceho produktu, keďže ho významne podporili vyššie ceny ropy a silný výkon exportu okrem vývozu ropy.

Viac k témam: rating, ratingová agentúra Moody’s, ruská ekonomika
Zdroj: Webnoviny.sk – Agentúra Moody’s zlepšila ratingové hodnotenie Ruska, krajina má nižšiu zraniteľnosť voči šokom © SITA Všetky práva vyhradené.

10. februára 2019