Agentúra Moody’s potvrdila stabilný výhľad slovenských bánk

Silný ekonomický rast a nízka zadlženosť domácností majú v najbližších 12 až 18 mesiacoch podporovať kvalitu aktív slovenských bánk.BRATISLAVA 24. mája (WebNoviny.sk) – Medzinárodná ratingová agentúra Moody’s potvrdila stabilný výhľad slovenského bankového sektora.

Utorkový krok agentúry je odzrkadlením jej názoru, že silný ekonomický rast a nízka zadlženosť domácností budú v najbližších 12 až 18 mesiacoch podporovať kvalitu aktív slovenských bánk. To sa podľa nej prejaví v tom, že straty z úverov budú obmedzené a objem poskytnutých pôžičiek sa zvýši o 6 až 7 %.

Rast objemu úverov v krajine podľa agentúry Moody’s podporuje aj to, že slovenské banky majú dobré profily, pokiaľ ide o ich likviditu a získavanie finančných zdrojov. Avšak v prostredí nízkych úrokových sadzieb by sa podľa agentúry mohlo stať, že rast objemu úverov predbehne zvyšovanie objemu vkladov.

To by zväčšilo závislosť bánk od volatilnejšieho získavania zdrojov na kapitálovom trhu. Agentúra však dodala, že získavanie zdrojov na kapitálovom trhu je na Slovensku malé a poznamenala, že slovenské banky patria k najziskovejším v regióne strednej a východnej Európy.

Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.

24. mája 2016