BRATISLAVA 27. júna (WBN/PR) – V košickej Kunsthalle sa v sobotu 25. júna ukončil 24. Medzinárodný filmový festival ART FILM FEST. Slávnostným večerom sa skončil bohatý filmový program, ktorý v tomto roku priniesol veľmi zaujímavé čísla. Festivalový program zahŕňal 15 programových sekcií, kde sa uviedlo 160 filmov z 57 krajín celého sveta, ktoré sa odpremietali v 225 kinoprojekciách. Silný program sa podarilo získať a uviesť premiérovo v novom geografickom priestore v metropole východného Slovenska – v Košiciach. V priebehu večera boli udelené štatutárne ceny festivalu i nové festivalové ocenenie.
Aftermovie z 24. ročníka Art Film Festu: https://youtu.be/28E9W45GcRw
(Autor: Fakulta Masmédií PEVŠ)
Novinkou je divácka cena, zameraná na európske filmy, ktorú prezentoval Ján Mečiar, moderátor TV JOJ. Ocenením je originálna soška z dielne Jozefa Tomka s příznačným názvom Nádej. Víťazným filmom v gescii televízie Joj Cinema sa stala francúzsko-belgická snímka Saint Amour, režisérskej dvojice Benoit Delepine a Gustave Kervern, uvedení na Art Film Feste v sekcii Európske zákutia.
V medzinárodnej súťaži krátkych filmov rozhodovala trojčlenná porota v zložení:
Simon Ellis – britský režisér krátkych filmov, držiteľ viacerých festivalových ocenení.
Carmen Gray – novozélandská novinárka, píšuca pre významné britské periodiká.
Pavel Horáček – programový riaditeľ medzinárodného festivalu ANIFILM v Českej republike.
Porota udelila dve zvláštne uznania:
Prvé ocenenie za silné herecké obsadenie a sebaistú réžiu s veľmi presvedčivými výkonmi získal poľský film AMERYKA režisérky Aleksandry Terpińskej.
Druhé zvláštne uznanie bolo udelené za skvelý scenár s krásnym stupňovaním drámy ľahko okorenenej humorom, ktorá ukazuje politiku cez optiku domáceho prostredia. Cenu za zručné využitie krátkeho formátu a sebaistý cit pre filmovú reč získala rumunská snímka OSTREĽOVAČSKÉ HNIEZDO 0068 režiséra Radu Bărbulescu.
Hlavné ocenenie Modrý Anjel za najlepší krátky film získala nemecká snímka SYMBOLICKÉ HROZBY trojice tvorcov Mischa Leinkauf, Lutz Henke a Matthias Wermke. Podľa hodnotenia poroty je snímka odvážnym, náročným a predsa hravým filmom pre našu dobu, ktorý núti k zamysleniu.
Medzinárodnú súťaž hraných filmov hodnotila porota v zložení:
Kati Outinen – fínska herečka, laureátka Palmy za herecký výkon z festivalu v Cannes a dvorná múza najslávnejšieho fínskeho filmára Akiho Kaurismäkiho.
Petr Kolečko – český filmový, divadelný a televízny autor a scenárista, výrazný talent českej kinematografie.
Vica Kerekes – slovenská herečka maďarskej národnosti, ktorá sa dokázala presadiť v slovenskom, českom i maďarskom audiovizuálnom prostredí.
Lorenzo Vigas – venezuelský režisér a scenárista, ktorý sa stal v minulom roku prvým tvorcom z juhoamerického kontinentu, ktorý získal Zlatého leva, najvyššie ocenenie prestížneho benátskeho festivalu
a predseda poroty Steven Gaydos – viceprezident a zodpovedný redaktor najrenomovanejšieho filmového periodika na svete Variety a gestor novej programovej sekcie Art Film Festu „Variety Select Art Films”
Porota hraných filmov sa rozhodla udeliť zvláštne uznanie filmu, ktorý je novým dynamickým hlasom kinematografie s originálnym rozprávačským prístupom.
Je ním španielsko-francúzsko-marocko-katarská snímka MIMÓZY režiséra Olivera Laxe. Laureátom ocenenia Modrý anjel za mužský herecký výkon sa stal hlavný predstaviteľ, ale aj spoluscenárista izraelsko-americko-nemeckej snímky Stanica 48 režiséra Udiho Aloni – charizmatický TAMER NAFAR.
Modrého anjela za najlepší ženský herecký výkon porota udelila herečke MICHALINE OLSZAŃSKEJ, ktorá dominovala česko-slovensko-poľsko-francúzskemu filmu Ja, Olga Hepnarová dvojice režisérov Tomáš Weinreb a Petr Kazda. Na Art Film Feste 2016 sa objavila aj v ďalšej súťažnej snímke Vábenie sirén.
Cenu Modrý anjel za najlepšiu réžiu porota udelila EMIROVI BAJGAZINOVI za kazašsko-francúzsko-nemecký film RANENÝ ANJEL a ocenila jeho originálny režijný prístup a odvahu riskovať.
Modrého anjela za najlepší film uviedol predseda poroty Steven Gaydos slovami: „Tento film je posolstvom o tom, ako umenie a ľudská kreativita môžu byť spôsobom, ako čeliť ťažkej realite. Porota považuje za príznačné, že Art Film Fest Košice vyhral film práve s touto tematikou. Modrého anjela za najlepší film získal izraelsko-americko-nemecký film STANICA 48 režiséra Udiho Aloniho.“
Vyvrcholením slávnostného večera sa stalo vyhlásenie prestížneho ocenenia Zlatá kamera. Za výnimočný umelecký prínos v kinematografii bol dekorovaný britský režisér Sir Alan Parker – mimoriadna osobnosť svetovej kinematografie, tvorca nezabudnuteľných filmov a držiteľ mnohých festivalových a filmových cien.
Tesne pred odovzdaním ocenenia pripravili organizátori festivalu dve veľké prekvapenia. Prvým bolo živé vystúpenie detského speváckeho zboru ProMusica – Magnolia pod vedením Viery Dzogaňovej, ktorý zaspieval kultovú pieseň We Don´t Need No Education od Pink Floyd (Alan Parker je tvorcom unikátného filmu Pink Floyd: The Wall). Druhé prekvapenie doputovalo do Košíc z britských ostrovov – osobný list od Parkerovho scenáristu Lee Halla, kterého laudatio prečítal generálny manažér festivalu Rudolf Biermann. Lee Hall označil Sira Alana Parkera nielen ako svojho osobného hrdinu, ale aj ako hrdinu a vzor filmárskych generácií. Režiséra označil za osobnosť, ktorá svojou tvorbou priviedla britskú kinematografiu späť k životu. Dojatý Sir Alan Parker sa v ďakovnej reči neubránil zmiešaným pocitom z diania, ktoré v deň jeho príletu do Košíc nastali v jeho rodnej krajine. „Musím povedať, že som veľmi sklamaný, smutný a zhrozený. Prišiel som na tento festival, aby som sa hneď na druhý deň dozvedel, že moja krajina urobila hrozné rozhodnutie o vystúpení z Európskej únie. Preto som naozaj veľmi rád, že Slováci ocenili na tomto festivale hneď dvoch britských režisérov, teda okrem mňa aj Stephena Daldryho.“
Ocenenie Zlatá kamera režisérovi odovzdal čerstvý laureát ceny Hercova misia Karel Roden. Ten si svoju plaketu Hercovej misie prevzal len deň před tým, 24. júna z rúk svojho brata Mariána Rodena, prezidenta Art Film Festu Milana Lasicu a trojice slovenských herečiek, s ktorými sa stretol v troch rôznych filmoch: Danice Jurčovej (Bestiář), Lucie Siposovej (Hlídač č. 47) a Diany Mórovej (Kuře melancholik). Prekvapením pre slávneho českého herca sa stal videopozdrav hereckej kolegyne Anny Friel, ktorá po jeho boku vytvorila titulnú rolu vo filme Bathory: https://www.youtube.com/watch?v=T6l5LudPdrk
Okrem Sira Alana Parkera a Karla Rodena boli v priebehu 24. ročníka Art Film Festu dekorovaní štatutárnymi oceneniami dve ďalšie výnimočné osobnosti. Zlatú kameru si prevzal v úvode festivalu v sobotu 18. júna z rúk svojich kolegov a dlhoročných priateľov, herca Davida Krossa a producenta Mikea Downeyho, uznávaný britský režisér Stephen Daldry. Historicky prvú Hercovu misiu si prevzal v stredu 22. Júna srbský herec Lazar Ristovski z rúk svojej kolegyne Mirjany Karanovič, ktorá toto ocenenie získala v roku 2007.
Okrem oceňovania osobností štatutárnymi cenami priniesol uplynulý ročník Art Film Festu niekoľko ďalších nezabudnuteľných okamihov.
Osobnou návštevou poctil divákov festivalu britský stand-up komik Dave Johns, hlavný protagonista víťaznej snímky režiséra Kena Loacha Ja, Daniel Blake, ocenená Zlatou palmou na tohtoročnom festivale v Cannes.
Highlightom domácej programovej sekcie Slovenská sezóna sa stala obnovená digitálna premiéra prvého nezávislého slovenského filmu Všetko, čo mám rád, ktorá sa po 25-ich rokoch vracia na plátna kín.
Program 24. ročníku festivalu priniesol dve významné novinky – sekciu Be2Can Starter, ktorá sa v spolupráci so spoločnosťou Film Europe zameriava na pozoruhodné snímky z troch najprestížnejších filmových festivalov sveta – Cannes, Berlinale a Benátky. Do programového portfólia pribudla aj sekcia Variety Select Art Films, ktorej zostavovateľom a gestorom sa stal najprestížnejší filmový, televízny a divadelný magazín sveta VARIETY!
Pierce Brosnan v celosvetovej premiére na Art Film Feste
Ako vôbec posledné z celého radu prekvapení, ktoré sa udiali počas 24. Art Film Festu, si nechali organizátori úplne nakoniec. Štýlovo jednu minútu pred polnocou v sobotu 25. júna sa v Kunsthalle začala premietať SVETOVÁ PREMIÉRA(!) psychologického trileru I. T. v hlavnej úlohe s hviezdnym Piercom Brosnanom. Ide o írsko-francúzsku snímku v réžii skúseného Johna Moorea (napríklad Za nepriateľskou líniou, Omen, Max Payne), v ktorej úspešného biznismana a jeho rodinu smrteľne ohrozuje rafinovaný IT-expert, predtým podnikateľov zamestnanec. Vďaka láskavému povoleniu produkčnej firmy Voltage Pictures a distribučnej spoločnosti Big Bang Media Slovensko mali priaznivci Art Film Festu mimoriadnu príležitosť vidieť tento film už tri mesiace pred plánovanou americkou premiérou. Na slovenskom území očakávanú novinku premiérovo odvysiela Joj Cinema. V napínavej snímke so sugestívnou a atraktívnou atmosférou a prostredím si vychutnali okrem Piercea Brosnana, aj známu anglickú herečku Annu Friel v úlohe jeho manželky, americkú hereckú nádej Stefanie Scott v postave ich tinedžerskej dcéry, a tiež austrálskeho herca Jamesa Frechevilleho v postave nebezpečného experta. Touto mimoriadnou projekciou sa tak v noci z 25. na 26. júna zavŕšil úspešný 24. Art Film Fest, ktorý sa premiérovo konal v Košiciach.
Záverečná bodka 24. Art Film Festu patrila prezidentovi festivalu Milanovi Lasicovi, ktorý symbolicky uzavrel aktuálny ročník, aby vzápätí pozval hostí a priaznivcov na nadchádzajúci jubilejný 25. ročník, ktorý sa v Košiciach uskutoční v termíne 16. – 24. júna 2017.
PROFILY LAUREÁTOV OCENENÍ ZLATÁ KAMERA A HERCOVA MISIA:
Lazar Ristovski: Fakty
Filmová tvorba:
73 hereckých úloh
14 produkovaných filmov
3 scenáre k filmom
2 režírované filmy
Ocenenia:
2 nominácie a 3 ocenenia na svetových filmových festivaloch
Lazar Ristovski: Profil
Bilancia kariéry srbského herca, režiséra, producenta a scenáristu Lazara Ristovskeho: na javisku vystupoval už približne 4000-krát, hral vo viac než 70 filmoch, televíznych seriáloch a inscenáciách, a to zväčša hlavné postavy. Medzinárodný úspech dosiahol v roku 1995 úlohou Čierneho vo filme Emira Kusturicu Underground, ktorý získal Zlatú palmu na festivale v Cannes. V roku 1996 si založil produkčnú spoločnosť (Zillion Film), aby produkoval svoj režijný debut Biely oblek (Belo odelo). Premiéra tohto autorského filmu (Ristovski si ho napísal, zrežíroval, produkoval a zahral si v ňom hlavnú úlohu) získala medzinárodné uznanie na festivale v Cannes v roku 1999. Biely oblek bol juhoslovanskou národnou nomináciou na Oscara za najlepší cudzojazyčný film. V dráme Kráľ zlodejov (König der Diebe), ktorá bola pre zmenu slovenskou národnou nomináciou na Oscara za najlepší cudzojazyčný film, si zahral cirkusového umelca Carusa. Produkoval 13 celovečerných filmov, režíroval dva a napísal tri romány.
Na Art Film Feste 2016 boli uvedené filmy s jeho účasťou: Na druhej strane, Bely oblek, Biely levy a Underground.
Stephen Daldry: Fakty
Filmová tvorba:
10 režírovaných filmov
14 produkovaných filmov
Ocenenia:
63 nominácií, z toho 30 získaných ocenení:
3 nominácie na Oscara
19 oscarových nominácií a 2 sošky Oscara pre Daldryho filmy
2 nominácie na Zlatý glóbus
5 nominácií na cenu BAFTA, z toho 1 získané ocenenie
3 nominácie a 2 ceny Tony
13 nominácií, z toho 10 získaných cien Tony pre muzikál Billy Elliot
15 nominácií, z toho 4 získané ceny Tony pre divadelné hry
Stephen Daldry: Profil
Uznávaný britský režisér začal kariéru v sheffieldskom divadle. V Londýne pôsobil ako umelecký riaditeľ divadiel Gate a Royal Court. Stojí za prenesením množstva produkcií z Broadwaya do West Endu a naopak. Na turné po Spojenom kráľovstve a Írsku sa vydal jeho Billy Elliot the Musical, ktorý zakončil úspešnú 12-ročnú existenciu v Londýne. V roku 2009 získala táto produkcia desať cien Tony, a to vrátane ocenenia za najlepší muzikál, čím prekonala všetky ostatné britské predstavenia v histórii Broadway. Prvé štyri filmy Stephena Daldryho (Billy Elliot, Hodiny, Predčítač a Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko) získali spolu 19 oscarových nominácií, z ktorých dve premenili. Jeho posledný film Odpad bol v roku 2015 nominovaný na cenu BAFTA v kategórii Najlepší zahraničný film. Stephen Daldry v súčasnosti režíruje nový netflixový seriál The Crown a performancie na móle č. 55 v New Yorku. Bol kreatívnym výkonným producentom otváracieho a záverečného ceremoniálu londýnskych olympijských a paraolympijských hier.
Na Art Film Feste 2016 boli uvedené jeho tituly: Predčítač, Billy Elliot, Príšerne nahlas a neuveriteľne blízko, Hodiny a Odpad
Sir Alan Parker: Fakty
Filmová tvorba:
19 režírovaných filmov
10 scenárov pre film
5 produkovaných filmov
5 hereckých úloh
Ocenenia:
37 nominácií, z toho 17 získaných ocenení:
2 nominácie na Oscara (najlepší režisér)
10 Oscarov pre Parkerove filmy
10 ocenení Zlatý glóbus pre Parkerove filmy
7 nominácií BAFTA a ocenenie BAFTA Academy Fellowship Award
19 cien BAFTA pre Parkerove filmy
Titul Knight Bachelor
Nositeľ Rádu britského impéria
Trhová hodnota osobnosti: 20 miliónov dolárov
Sir Alan Parker: Profil
Jeden z najvýznamnejších britských režisérov, ktorý pôsobí aj v USA, začínal v reklamnej agentúre. Jeho filmovým debutom bol scenár k filmu Warisa Husseina Melódia (1971). Za scenár k svojmu režijnému dlhometrážnemu debutu Bugsy Malone, získal cenu BAFTA. Presadil sa väzenskou drámou Polnočný expres, za ktorú získal cenu BAFTA a nomináciu na Oscara za réžiu. Za drámu Birdy si z MFF v Cannes odniesol Veľkú cenu poroty. Za réžiu antirasistického filmu Horiace Mississippi bol po druhý raz nominovaný na Oscara. Je známy aj vďaka filmom Pink Floyd: The Wall, The Commitmens či adaptáciou úspešného muzikálu Evita Andrewa Lloyda Webbera a Tima Ricea s Madonnou v titulnej role. Za sociálnu drámu z prostredia írskej chudoby Angelin popol získal v roku 2000 Cenu divákov na MFF v Karlových Varoch. Jeho zatiaľ posledným filmom je dráma Život Davida Galea, rozprávajúci o odporcovi trestu smrti, ktorý je sám odsúdený na popravu. Parker je tiež autorom detských knižiek a napísal aj spomienkový Filmárov denník. Kráľovnou Alžbetou II. bol povýšený do rytierskeho stavu a v roku 2013 mu udelila BAFTA cenu za celoživotné dielo.
Na Art Film Feste 2016 boli uvedené jeho tituly: Angel Heart, Midnight Express a Horiace Mississippi.
Karel Roden: Fakty
Filmová tvorba:
112 hereckých úloh
1 produkovaný film
Ocenenia:
12 nominácií a 1 ocenenie Český lev
1 ocenenie na filmovom festivale v Cottbuse
1 cena Alfréda Radoka
Trhová hodnota osobnosti: 5 miliónov dolárov
Karel Roden: Profil
Patrí k najuznávanejším súčasným českým hercom a často je obsadzovaný aj do zahraničných produkcií. Narodil sa do hereckej rodiny a študoval herectvo na pražskej DAMU, pôsobil v niekoľkých divadlách. Za postavu Bruna v inscenácii Velkolepý paroháč získal v roku 1999 cenu Alfréda Radoka. Začiatkom deväťdesiatych rokov vycestoval do Veľkej Británie, kde navštevoval herecké kurzy a zdokonalil sa v angličtine. Debutoval v roku 1983 vo filme Zámek nekonečno, ale diváci si ho zapamätali ako Honzu v romantickej komédii Ako básnici prichádzajú o ilúzie (1984). Dvanásťkrát bol nominovaný na Českého leva (Král Ubu, Kuře melancholik, Oběti a vrazi, Paralelní světy, Tajnosti, Habermannův mlýn, Lidice, Alois Nebel, Čtyři slunce, Krásno, Fotograf) a toto ocenenie získal za postavu hluchého Doušu v dráme Filipa Renča Hlídač č. 47. V roku 2001 si zahral po boku Roberta De Nira zločinca Emila Slovaka v americkej dráme 15 minút. Nasledovali úlohy v zahraničných filmoch Blade 2, Nepriestrelný mních, Hellboy, RocknRolla či Frankensteinova armáda. Jeho ostatnou úspešnou postavou je otec rodiny v európskej dráme Rodinný film, ktorá mu priniesla cenu za najlepší herecký výkon v Cottbuse. Jeho najnovším filmom je očakávaná dobová dráma Masaryk, kde stelesňuje titulnú postavu.
Na Art Film Feste 2016 boli uvedené jeho tituly: Fotograf, Nikdy nie sme sami a RockNRolla.
Zdroje:
www.oscars.com
www.tonyawards.com
www.goldenglobes.com
www.bafta.com
www.imdb.com
www.famousfix.com
www.celebritynetworths.org
Viac info:
http://artfilmfest.sk/
www.facebook.com/ArtFilmFest
Zdroj: WebNoviny.sk © SITA Všetky práva vyhradené.
27. júna 2016